Wednesday, May 2, 2012

83. Viljandi järvejooks, 1.05.2012


Nagu eelmiselgi aastal avasin jooksuvõistlushooaja Viljandi järvel. Eesmärgid olid tagasihoidlikud, et mitte öelda ettevaatlikud. Peamine oli eelmise aasta aega veidigi parandada (kuna ma olin tookord alles terveks saamas, tundus, et paari minutiga ikka parandan, seda 1:13 aega). Lisaks kuna Viljandi järv on üks väheseid võistlusi, kus sa ise saad valida, millist rada pidi jooksed (läbida tuleb kaks kontrollpunkti), otsustasin sel korral minna nii palju asfaldilt, kui võimalik. Väga suur eesmärk oli joosta hooaja esimene hea enesetundega ja püüda mitte haamrit saada, et näha, kas ma üldse oskan nii. No ja mis seal tõde salata, Kadri eelmise aasta aeg 1:07 ka pisut kripeldas.

Veidi enne poolt kümmet võttis Taavi mu kodunt peale, sõitsime Sõjakooli juurde ja nende bussiga Viljandisse. Ilm oli suurepärane. Kuigi mul oli kaasas kõikvõimalikus pikkuses jooksuriideid olin täitsa kindel, et jooksen lühikeses. Ainult tuul tegi veidi murelikuks, samas päike küttis hoolega.

Kohale jõudes võtsin stardinumbri välja, vaatasin natuke lastejookse ja siis asusime Kaspariga rannas soojendust tegema. Tegime täitsa põhjalikult, nagu Viljari trenniski. Rannas ühines meie soojendusega Kadri, kellega koos läksime ka väiksele sörgile. Tegime 10 minutit ja lõppu väikse kiirema lõigu. Mina võibolla poleks teinudki, aga Kadri vedas hõikega „noh, teeme nüüd paar kiiremat liigutust ka“  tempo üles ja ega siis ei sobinud mul enam maha jääda. Soojenduse ajal küsis Kadri midagi teemal, et kas ma võidan seekord. Mina ütlesin selle peale Kasparile, et vaata, kuidas pool tundi enne starti hakatakse emotsionaalselt töötlema :D Ma ütlesin Kadrile ka, et ma oleks tema eelmise aasta ajaga üsna rahul, Kadri arvas seepeale, et tema tahaks ikka kiiremini joosta. Sellise lõbusa aasimise saatel läks soojendus kiirelt ja kergelt. Väga hästi mõjus kiire lõik, mis tegime, hea lahtine tunne tekkis. Enesetunne oli üldse ohtlikult hea, hakkasin endale juba varakult sisendama, et „panema“ ei lähe.

Tahtsin ka enne starti veel vetsus käia, aga natuke aega seisin sabas, siis otsustasin, et ei jõua ja läksin järve äärde kõrkjatesse „meeste vetsu“... no mis teha, häda ei anna häbeneda ju. Kuna ma sisenesin oma koridori viimasel hetkel, siis sain seal päris ette. Suhteliselt kohe hakati rahvast ettepoole suunama, nii et ega mul lõppkokkuvõttes väga halb stardikoht polnudki.

Stardis sai küll natuke aega kõndida, aga eelmise aastaga võrreldes läks ikka ruttu lahedamaks. Otsisin pingsalt Kadrit, aga ei leidnud. Mõtlesin, et võibolla ongi hea, alustan täitsa omas tempos. Massi oli palju, aga staadioniväravate juurest alates sai üsna edukalt  jooksma hakata. Hoidsin tempot all, püsisin asfaldil, kuskilt mööda muru lõikama ei läinud, et kohe alguses mitte jalgu liigselt väsitada. Esimesel kilomeetril sai mind kätte Tiiu, soovisime jõudu ja lasin tal minna, otsustasin, et ei hakka täna hambad ristis kellegi küljes rippuma. Tiiu tempo tundus mulle alguse jaoks liiga optimistlik, seega jäin rahulikult maha.

Huntaugu mäele keeratses otsustasin, et püüan selle täies mahus joosta. Eelmisel kolmel korral (Linnajooksud lähevad ka sealt), olen seal alati kõndima pidanud mingil hetkel. Ka tänavu jäi kohe alguses kõndijaid silma, aga mina jooksin. Ja ma ei pidanud punnitama, jooksin rahulikult, aga väga lihtne oli. Mäe lõpupoole jõudsin järgi Tiiule, vahetasime lause ja läksin veidi ettepoole. Ma ei hakanud vaatama, kuhu täpsemalt ta jookseb, sest minu plaan nägi ette asfaldilt minekut, seega võtsin suuna otse majade vahele.

Siledale asfalteele välja jõudes oli elu lausa lust. Mul oli selline keskmise raskusastmega trenni enesetunne, aga juurde ei hakanud panema. Ees liikusid kaks sobiva tempoga meest, võtsin nendega punti. Ikka lihtsam, kui päris omaette (kuigi massi oli niipalju, et päris üksi jäämise võimalust polnud). Paar korda heitsin otsiva pilgu üle õla, et äkki on Kadri või Tiiu ka kuskil läheduses, aga ei olnud. Mõtlesin, et ju nad juba kuskil kaugstes ees ole.

Kui pool sai joostud ja ikka veel oli väga kerge olla, panin natuke juurde. Kuigi teadsin, et kohe tulevad need kartulimaa lõigud, mis kipuvad pika peale väsitama. Pulss oli tunde järgi 150 kandis, jalad olid head, hingamine paigas, ei pistnud (vist esimest korda, kui mul võistlustel ei pista, sõin ka varem, kui tavaliselt, see tuleb meelde jätta). Ühe lõikamise siiski tegin ja nii osavalt, et kaotasin umbes 30 kohta. Noh järgmiseks korraks targem jälle.

Joogipunkte ma ei kasutanud, kuigi ilm oli soe, siis tundus maa kuidagi lühike selleks, et joomise peale aega kulutada. Iseasi, kui oleks vajadus tekkinud, aga ei olnud janu. Kolm kilomeetrit enne lõppu panin veel natukene juurde. Hakkasin kella ka vaatama. Kuna kahe kilomeetri silt jäi minust kuidagi märkamata, siis arvutasin pisut valesti ja tundus, et kui parandus tuleb siis õige napp. Löödud ma ei olnud, sest enesetunne oli eelmise aastaga võrreldes kerge ja hea.

Ja siis olin ma juba suhteliselt ootamatult „1km lõpuni“ kaare all. Vaatasin kella, tundus, et 1:07 oleks nüüd pingutades võimalik, aga ma seekord ei raatsinud oma head enesetunnet ohverdada ja otsustasin viimasel kilomeetril enam mitte tempot oluliselt tõsta. Lõpukiirendus oli küll plaanis, aga 1:07 jaoks sellest ei piisanud. Staadionil keerates lükkasin ikka uue käigu sisse, et lõpus väsimuse tunnet ka oleks. Lõõtsutasin parajasti hingamist paika, kui minu kõrvale saabus Tiiu, kes lõpetas veidi peale mind. Kadri kohta ei teadnud, aga olin kindel, et ta on ammu finishis

Numbritest rääkides, siis aeg oli 1:08:46, peaaegu 5 minutit parem, kui eelmisel aastal. Kadri lõpetas minust 7 minutit kiiremini, ajaga 1:01. Enesetunne pole eelmise aastaga üldse võrreldav. Siis olin suremas, nüüd oleks nagu keskmist trenni teinud. Asfaldi rada toimis suurepäraselt, igasugused rabad ja sood ja looduskaunid vaated unustan sellel jooksul ära! Miks nii palju parem oli? Esiteks jooksin ma seekord täitsa tervena ja ju ma olen natuke arenenud ikka ka vahepeal (mida näitas ka koormustest, Vo2max on tõusnud  41lt  48le).

Hooaja avastatrdi võib lugeda igati kordaläinuks, Tartus võib juba veidi (aga ainult veidi!) julgemalt alustada.

No comments:

Post a Comment